REHBERLİK
Sömestr ve Karne Tavsiyeleri

Sömestr ve Karne Tavsiyeleri

 

 

 Öğrenciler için sömestr zili çaldı ve iki hafta sürecek yarı yıl tatili başladı. REHBER öğretmeni FUNDA ÜN öğrencilerimiz ve velilerimiz için tatil ve karne önerilerinde bulundu:Çocuklar kısa bir süreliğine de olsa okuldan uzaklaşmanın keyfini sürme planları yaparken anne babaları bir telaş sardı. "2 hafta sürecek tatil boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece tv ve bilgisayar başında mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı?" şeklindeki sorular kafalarını meşgul ediyor. Bu dönemde kimi ebeveynler çocuklarının ağustosböceği gibi çalışmasını istiyor, kimi ise onların günlerini boş geçirmesinden yana. Çocuklar için bu iki tercih de zararlı. Anne-babaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri teknoloji bağımlılığıdır. "Anne-babalar çocukları teknolojik aletlerin(internet, TV, bilgisayar oyunları)    kollarına teslim etmesinler"

Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu, çocuğun kişiliğine saygıda bulunulan ve kendisini geliştirmesinin desteklendiği bir ailede başarının da o oranda yüksek olması beklenir. Karne sonrasında öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur, eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana- baba- çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir. Anne ve babalar, öncelikle ‘Acaba çocuğuma kitap okuma konusunda iyi bir model olabildim mi? Ona ders çalışma sorumluluğunu verebildim mi? Çocuğumuza aile içinde yoğun kavga ve çatışmaların olmadığı sağlıklı bir aile ortamı yaratabildik mi? Ara sınavlardan düşük not aldığında onu eleştirip, yargıladık mı? Onun özgüvenini kazanmasına yardımcı olabildik mi?’ gibi sorularını kendilerine sormalı. Eğer aile- çocuk iletişimi iyiyse, çocuk bu sonucun alınmasındaki kendi rolünü görüp, değerlendirmesini yaparak gerekli sorumluluklarını alacaktır.”
 
 
Yarıyıl tatilinin gelecek öğrenim dönemi için önemli bir motivasyon kaynağı olduğu kadar, aile bireyleri ile beraber vakit geçirmek ve sosyalleşmek için de iyi bir fırsattır:" Çocuklarla birlikte karar verilecek olan ve onların biyolojik saatlerini etkilemeyecek standart, eğitici ve geliştirici sosyal etkinlikler araştırmak ve güzel bir tatil planı hazırlamak verimli bir tatil için ilk adım demektir. Tatil planını hazırlarken çocukların tatilden beklentileri, yapmaktan hoşlandıkları ve başarılı oldukları mevcut ilgi alanları da göz önüne alınarak bir liste hazırlamak çok daha etkili olacaktır. Öğrencilere sağlanacak düzenli bir çalışma programı, eğitici olması açısından en önemli unsurdur. Tatilde mutlaka bir ders çalışma programı oluşturmak, birinci dönemde okulda görülen konulardan hangilerinde eksikliklerin olduğunu belirlemek, o konulara yoğunlaşmak ve konu tekrarı yapmak öğrencinin tatil sürecini çok iyi planlamasına ve tatili verimli değerlendirmesine katkı sağlayacaktır. Tatil süresince öğretmenler tarafından verilen ödevler, tatilde bilgilerin unutulmasını engeller. Ödevlerin ve çalışmaların günlere yayılması ve son güne sıkıştırılmaması hem ebeveynin hem de öğrencilerin sorumluluğu altındadır. Öğrencilerin akademik başarısının artması kitap okumayla da doğrudan ilişkili olduğu için kitap okumak da hem ders başarılarını olumlu etkileyecek, hem sözcük dağarcıklarının gelişmesini sağlayacaktır. Kitap okudukça kavrama ve yorumlama yeteneği gelişen çocuklar ayı zamanda verimli bir dinlenme fırsatı elde edeceklerdir."

ÜSLUBA DİKKAT Çocuklarda özgüven eksikliği oluşturmamak için aile bireyleri arasında yapılan başarısızlık değerlendirmelerinde üsluba dikkat edilmesi ve başka çocuklarla kıyaslama yapılmaması çok önemlidir"Ayrıca öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda gerekirse bir uzmana başvurmak gerektiği de unutulmamalıdır" 'Çocuğun dersleriyle ilgili başarısızlıklarının birçok nedeni olabilir. Anlama ve algılamayla ilgili sorunu varsa gerçekten yapamıyordur. O zaman ona bağırıp çağırmanın hiçbir anlamı yok. Bu sorunun nasıl çözüleceğine bakılmalıdır. Bunun dışında dikkat eksikliği olabilir. Böyle bir sorunu olduğu için dikkatini sürdüremiyordur, sürdüremediği için dersleri kötü gidiyordur. O zaman çocuk derslerinde kendi başına başarılı olamaz.