REHBERLİK
Burdon Dikkat Testi

Burdon Dikkat Testi

 EĞİTİMDE DİKKATİN VERİMİ VE BAŞARIYI  ETKİLEMESİNDEN KAYNAKLI BİRTAKIM ÖĞRENCİLERİMİZE BURDON DİKKAT TESTİNİ UYGULADIK VE SONUÇLARI ÖĞRENCİ VE VELİLERİMİZLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRDİK.REHBER ÖĞRETMENİMİZ FUNDA ÜN’’SINAV MAALESEF HAYATIMIZIN BİR PARÇASI OLDU,ÖLÇÜLMEK VE SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ KONUSUNDA BİRÇOK ÖĞRENCİ HASSAS DUYGULARA SAHİPTİR BU YÜZDEN DE STRES VE BUNA BAĞLI DİKKAT DAĞINIKLIĞI YAŞAMAKTADIR.SINAV SÜRELERİNİN ÖZELLİKLE TYT DE KISA TUTULMASI ÖĞRENCİLER ÜZERİNDE BASKI YARATMAKTA VE YETİŞTİREMEME KORKUSUYLA HIZLI AMA DİKKATSİZ DAVRANILMAKTADIR.BİZLER DE BUNLARI BİR NEBZE AŞALIM VE DİKKATİ HIZLI,KOLAY BAŞTA VEYA SONRA DAĞILAN ÖĞRENCİLERİMİZİ BELİRLEYELİM İSTİYORUZ.
 
Dikkat Eksikliği Nedir?
 
Dikkat Eksikliği denilen olay aşırı hareketliliğin de eşlik ettiği bir durumdur. Adından da anlaşıldığı gibi çocukların bir konu üzerinde çok fazla zaman harcayamadıkları, fazla dikkat gerektiren durumlardan aşırı sıkıldıkları, özellikle ders çalışırken veya okulda ders dinlerken en çok 20-25 dakika sonra dikkatlerinin dağıldığı zihinsel bir durumdur. Asla zeka ile ilgili bir problem değildir. Çocukların genelde dikkatleri dağıldığı için okul başarılarında düşüş görülür. Bu çözümsüz bir vaka hiç değildir.
 
Dikkat eksikliği bulunan çocukların ders çalışma süreleri en çok 25 dakika olmalı ve her 25 dakikada bir mola vermeleri gerekmektedir.
Öğrenmede Dikkatin Önemi
Çalışma ve iyi öğrenme için dikkatin toplanması ve bu toplanmanın uzun süre dağılmaması çok önemlidir. Dikkatle okunmayan bit metin ne kadar yinelenirse yinelensin hiç akılda kalmaz. Her şeyden önce öğrenilecek konu üzerinde ilgi ve dikkatin topIanması gerekir.
Başarıdaki Beş Temel Etmen
İstekleme, (motivasyon)
Yapabilme gücü,
Donanım,
Değerlendirme,
Düzeltme
Burdon dikkat testi uygulanırken çocukların öncelikle istekleme yani motivasyonlarının sağlanması, testin verimliliği açısından çok önemlidir.
Çocuklar tanınırken onların ilk kez dikkatlerinin gücü ve özellikle dikkatlerini bir noktada toplayabilme yeteneğinin derecesini bilmek önem kazanır. Bazı ruhsal sorunlarda dikkatin dağıldığı ve istenilen bir yerde, toplanamadığı görülür.
Test Sonuçlarının Değerlendirilmesi
Bir çocuğun deneme kağıdında ilk satırlarda hata çok az iken sayfanın ortasından sonra hata aşağıya indikçe artmaktadır. Bunun için bu çocuğun dikkati çabuk bozuluyor, Uzun süre dikkatini bir yerde, bir çalışma da tutamıyor denilebilir.
Bir başka çocuğun deneme kağıdında ise, ilk iki satırda hata çok iken, sonraki satırlarda gittikçe azalmış ve aşağılara doğru çok Iyileşmiştir. Bu çocuk için de ( çalışmanın başında uyum güçlüğü gösteriyor, fakat bir süre sonra uyumlu ve verimli olabiliyor denilebiIir.)
Bir deneğln kağıdındaki çizgiler genellikle çok az ise bunun için de (Dikkati zayıftır, bir yerde dikkatini toplayamamaktadır….) denilebilir