REHBERLİK
Öfke ve Öfkeyi Kontrol Etme Yolları

Öfke ve Öfkeyi Kontrol Etme Yolları

Öfke tamamen normal, çoğunlukla da sağlıklı bir duygudur. Fakat öfke kontrolden çıkıp, yıkıcı hale gelmeye başladığında, iş yaşamında, kişisel ilişkilerde ve hayatımızın genel niteliğinde problemlere sebep olabilir.
Bu yüzden akademik başarının yanında duygu ve sosyal gelişim açısından da öğrencilerimize destek sunmak istemekteyiz. Rehber öğretmeni Funda ÜN nün öfke ile ilgili açıklamaları şu şekilde; Öfke bize kendimizi tahmin edilemez ve çok güçlü  bir duygunun kölesiymişiz gibi hissettirebilir. Öfkeyi ifade etmenin içgüdüsel ve doğal yolu saldırgan tepkilerdir. Öfke tehditlere karşı uyum sağlama açısından doğal bir tepkidir. Bizi rahatsız eden veya kızdıran her şeye fiziki olarak saldıramayız; İnsanlar öfkeleriyle başa çıkmak için bilinçli ve bilinçdışı süreçlerin her ikisini de kullanırlar. Üç ana yaklaşım; ifade etmek, bastırmak veya sakinleşmektir.  Öfkenizi saldırgan olarak değil de savunucu bir biçimde ifade etmek en sağlıklı yoldur. Bunu yapmak için ihtiyaçlarınızın neler olduğunu net olarak bilmeli ve diğerlerini incitmeden bunları nasıl karşılayacağınıza karar vermelisiniz.
Öfke bastırılabilir, sonra da dönüştürülür ve yönlendirilir. Bu durum, öfkenizi içinizde tuttuğunuz, üzerinde düşünmediğiniz ve olumlu bir şeye odaklandığınız zamanlarda gerçekleşir.
Öfke yönetiminin amacı, öfkenin sebep olduğu hem duygusal hem de fizyolojik canlanmayı azaltmaktır. Sizi öfkelendiren olay ve kişilerden kurtulamayabilir, kaçamayabilir veya onları değiştiremeyebilirsiniz, ama tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.
 
Deneyebileceğiniz bazı basit adımlar;
Bilişsel Yeniden Yapılandırma; Olumlu düşünme (Düşünceleri Değiştirme):
Problem Çözümü
Daha İyi Bir İletişim
Çevrenizi Değiştirmek
Zamanı etkili kullanma:
Rahatlama ve gevşeme egzersizleri
 
 
 
Eğer öfkeniz gerçekten kontrolden çıkıyorsa veya ilişkinize ya da hayatınızın diğer önemli noktalarına zarar veriyorsa; bununla daha iyi bir biçimde başa çıkmak için bir uzmana danışmayı düşünebilirsiniz.  
Öfkenin Sonuçları Nelerdir? Öfke kontrol edilemediğinde bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bunlar; fizyolojik, düşünsel ve davranışsal boyutta yaşanır.
Öfke ve Fizyolojik Tepkiler: Kan şekerinin yükselmesi Nabzın ve kan basıncının artması Sık sık ve zor nefes alma Baş ağrısı Kas ağrıları, sırt, boyun ağrıları
Öfke ve Zihinsel Tepkiler: Konsantrasyon bozukluğu Performansta azalma Unutkanlık Uykusuzluk Dikkatsizlik
 Öfke ve Davranışsal Tepkiler: Alkolizm Sigara tiryakiliği Huzursuzluk Acelecilik İlaç kullanımı Aşırı yemek yeme
Öfkeli İnsanla Nasıl İletişim Kurabiliriz? Sakin kalmaya çalışın. Karşınızdakini ilgiyle ve ciddi bir şekilde dinleyin.
Duygularına saygı gösterin.
Onu öfkelendiren özel noktaları/konuları belirleyin.
Dikkatinizi karşınızdaki kişinin sözünü ettiği sorun ve o sorunun çözümü üzerinde yoğunlaştırın
Karşınızdakine saygınızı sürdürün.